Povolena knihovna pro podpis (CryptSignX)

Pro správnou funkci elektronického podepisování formulářů v aplikaci EPO 2, popř. pro přihlášení do aplikací Daňového portálu určených pro autorizované uživatele, je nutné (v případě použití ZAREP uloženého v datovém úložišti Windows) nainstalovat na daném PC ActiveX prvek CryptSignX.
Tento krok vyžaduje přihlášení uživatele, který má administrátorská práva.

Obsah:
1) postup automatické instalace
2) postup manuální instalace (v případě, že nebyla automatická instalace zobrazena)

Před instalací ActiveX prvku CryptSignX je nutné provést nastavení Důvěryhodných serverů!Postup automatické instalace CryptSignX je popsán v následujícím textu:

Po vstupu na stránku Ověření konfigurace počítače, popř. spuštění "kontroly konfigurace", apod. zobrazí prohlížeč Internet Explorer "informační panel" s možností automatické instalace "Aplikační komponenty pro zaručený elektronický podpis, od vydavatele Generální finanční ředitelství".

Instalace tohoto doplňku prohlížeče Internet Explorer je nutná pro případ použití ZAREP (kvalifikovaného certifikátu, který obsahuje Identifikátor MPSV) z "datového úložiště Windows", v aplikacích Daňového portálu. Pro instalaci doplňku je nutné disponovat na daném PC příslušným oprávněním.

Internet Explorer 10 a novější zobrazuje informační panel na SPODNÍM OKRAJI okna prohlížeče. Pro spuštění instalace klikněte na tlačítko "Instalovat". Na obrázku označeno červeným orámováním.

Instalace CryptSignX

Po kliknutí na tlačítko "Instalovat" dojde k zobrazení okna "Internet Explorer - upozornění zabezpečení". Instalaci ActiveX prvku CryptSignX spusťte kliknutím na tlačítko "Nainstalovat".

Instalace CryptSignX

 

Postup manuální instalace CryptSignX je popsán v následujících bodech:

 1. Klikněte na odkaz: Stažení ActiveX prvku CryptSignX
 2. Budete vyzváni ke stažení "cryptsignx.msi". Klikněte na šipku u tlačítka "Uložit", zvolte umístění (např. root adresář C:\) a stiskněte "Uložit".
 3. CryptSignX - uložit jako

 4. Po stažení prvku bude v prohlížeči zobrazen informační řádek, ve kterém klikněte na tlačítko "Spustit". Instalaci lze případně spustit dvojím kliknutím na soubor "cryptsignx_2_2_11498.msi", ve zvoleném úložišti. Případné zobrazení okna "Otevřít soubor – upozornění zabezpečení" potvrďte kliknutím na tlačítko "Spustit".
 5.  

 6. Po kliknutí na tlačítko "Spustit" dojde k zobrazení okna průvodce instalací produktu CryptSignX.
 7. CrpytSignX instalační průvodce

 8.  V zobrazené průvodci klikněte na tlačítko "Next", vyberte umístnění souboru a klikněte znovu na tlačítko "Next". Následně (v dalším okně) klikněte na tlačítko "Install".
 9. Po skončení "instalace" kliněte na tlačítko "Finish". Bude zobrazeno informační okno "Provedení DllRegisterServer v C:\Program Files\CryptSignX 2.3.21113.0\cryptsignx.ocx se zdařilo", které potvrďte kliknutím na tlačítko "Ok".

  Registrace CryptSignX       CryptSignX

   

NYNÍ JE INSTALACE ACTIVEX PRVKU DOKONČENA. 

V případě potřeby lze ActiveX prvek CryptSignX odinstalovat

a. Klikněte na tlačítko "Start" a dále na položku "Ovládací panely", kde vyberte "Programy a Funkce".
b. Vyhledejte nainstalovaný prvek "CryptSignX" v příslušné verzi, v okamžiku, kdy na prvek "CryptSignX" kliknete, zobrazí se v horní části okna možnost "Odinstalovat", kterou zvolte.
c. Vyskočí informační panel s dotazem, zda opravdu chcete odinstalovat prvek "CryptSignX", potvrďte informační panel tlačítkem "Ano".
d. Proběhne odinstalace s oznámením výsledku o úspěšném odinstalování, které potvrďte stisknutím tlačítka "OK".
Poznámka: Pro odinstalaci je nutné mít na daném PC příslušná oprávnění. 

Poznámka k manuální instalaci ActiveX prvku CryptSignX

Popis kroků, které jsou provedeny po kliknutí na "cryptsignx.msi".
1) Bude provedeno rozbalení souborů "CryptSignX.inf", "CryptSignX.ocx" a "registrovat.bat", do složky "C:\Program Files\CryptSignX 2.3.21113.0".
-- Uvedené soubory jsou k dispozici v archivu "CryptSignX_2_3_21113_0.zip"
2) Následně bude provedena registrace ActiveX prvku CryptSignX do MS Windows, pomocí souboru "registrovat.bat".
-- Použité příkazy: "cd C:\ Program Files\CryptSignX 2.2.11498" -> "regsvr32 cryptsignx.ocx".
-- Po instalaci je dále k dispozici soubor pro odinstalování prvku: "Uninstall.exe". 

Ve článku Manuální instalace CryptSignX – krok po kroku najdete podrobný postup manuální registrace knihovny CryptSignX do MS Windows.

Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat