Jak vyberu certifikát pro podepsání podání v aplikaci EPO?

Elektronická podání v aplikaci EPO lze podepsat pomocí kvalifikovaného certifikátu, který může, ale nemusí obsahovat Identifikátor MPSV (dále jen ZAREP). Identifikátor MPSV musí být v současné době v certifikátu obsažen, pouze pokud chcete pomocí příslušného certifikátu přistupovat do aplikace Daňová informační schránka. ZAREP může být uložen v datovém úložišti operačního systému nebo v souboru PFX, resp. P12.

Níže uvedený text se týká situace, kdy nepoužíváte podpisovou aplikaci Finanční správy ePodpisFS. Postup podepsání EPO formuláře pomocí aplikace ePodpisFS najdete ve článku Jak pomocí ePodpisFS podepsat podání?

Upozornění: Podepsání podání je, bez použití aplikace ePodpisFS, možné pouze pomocí certifikátu z datového úložiště Windows a pouze v prohlížeči Internet Explorer.V prohlížeči Internet Explorer se ZAREP zobrazuje automaticky a stačí jej pouze vybrat na stránce "Vybrat jiný certifikát" (musí být nainstalován ActiveX prvek CryptSignX).

Pro vstup do aplikace klikněte na titulní straně Daňového portálu www.daneelektronicky.cz na odkaz "Elektronická podání pro Finanční správu".

Elektronická podání pro Finanční správu

Dále klikněte na odkaz "Elektronické formuláře".

Elektronické formuláře

Po výběru a vyplnění elektronického formuláře je možné přistoupit k jeho odeslání. V menu "Pro celý formulář" klikněte na položku "Odeslání písemnosti". Na zobrazené stránce nejprve klikněte na tlačítko "Vybrat jiný certifikát".

Vybrání certifikátu k podpisu

Poznámka: Pokud je v části "Vybraný certifikát" zobrazen vhodný certifikát (ZAREP) k podpisu podání, např. při opakovaném podání, není nutné certifikát vybírat. V tom případě klikněte na tlačítko "Podat" a odešlete podání. Nezapomeňte vyplnit e-mailovou adresu!

Po kliknutí na tlačítko "Vybrat jiný certifikát" je zobrazena stránka umožňující výběr ZAREP.

Automaticky zobrazené certifikáty (ZAREP) z datového úložiště Windows

Pokud pro podepsání podání v EPO používáte certifikát z datového úložiště Windows, stačí, na stránce pro výběr certifikátu, pouze vybrat automaticky zobrazený, požadovaný, certifikát. Výběr provedete kliknutím do "kolečka" u jména certifikátu. Následně klikněte na tlačítko "Potvrdit".

Vybrání certifikátu z datového úložiště Windows

  • Podepsání podání pomocí certifikátu z datového úložiště Windows je, bez použití aplikace ePodpisFS, dostupné pouze v aplikaci Internet Explorer.
  • V horní části se automaticky zobrazí všechny kvalifikované certifikáty, které jsou uloženy v datovém úložišti Windows a splňují podmínky použití v aplikacích Daňového portálu.
  • Může zde být zobrazeno více certifikátů, jeden certifikát nebo žádný.
  • Pokud stránku nezobrazujete pomocí aplikace Internet Explorer, nebo v datovém úložišti Windows není nainstalován žádný odpovídající certifikát, nebude se část "certifikát z datového úložiště Windows" vůbec zobrazovat.
  • Pokud je certifikát nainstalován v datovém úložišti Windows, přesto se na stránce nezobrazuje, proveďte prosím instalaci ActiveX prvku CryptSignX.

Na stránce pro odeslání písemnosti v aplikaci EPO klikněte na tlačítko "Podat".

Odeslání pomocí certifikátu z datového úložiště Windows

Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat