Jak vyberu certifikát pro podepsání podání v aplikaci EPO?

Elektronická podání v aplikaci EPO lze podepsat pomocí kvalifikovaného certifikátu, který může, ale nemusí obsahovat Identifikátor MPSV (dále jen ZAREP). Identifikátor MPSV musí být v současné době v certifikátu obsažen, pouze pokud chcete pomocí příslušného certifikátu přistupovat do aplikace Daňová informační schránka. ZAREP může být uložen v datovém úložišti operačního systému nebo v souboru PFX, resp. P12.

Níže uvedený text se týká situace, kdy nepoužíváte podpisovou aplikaci Finanční správy ePodpisFS. Vzhledem k omezením, která jsou spojena s využitím ActiveX prvku CryptSignX, doporučujme používat aplikaci ePodpisFS. Postup podepsání EPO formuláře pomocí aplikace ePodpisFS najdete ve článku Jak pomocí ePodpisFS podepsat podání?


Upozornění: Podepsání podání je, bez použití aplikace ePodpisFS, možné pouze pomocí ZAREP z datového úložiště Windows a pouze v prohlížeči Internet Explorer.V prohlížeči Internet Explorer se ZAREP zobrazuje automaticky a stačí jej pouze vybrat na stránce VYBRAT JINÝ CERTIFIKÁT (musí být nainstalován ActiveX prvek CryptSignX).

Pro vstup do aplikace klikněte na titulní straně portálu MOJE daně na odkaz ELEKTRONICKÁ PODÁNÍ PRO FINANČNÍ SPRÁVU.

Dále klikněte na odkaz ELEKTRONICKÉ FORMULÁŘE.

Po výběru a vyplnění elektronického formuláře je možné přistoupit k jeho odeslání.

 1. V menu PRO CELÝ FORMULÁŘ klikněte na položku ODESLÁNÍ PÍSEMNOSTI. Na zobrazené stránce nejprve v části PODEPSAT POMOCÍ VYBRANÉHO KVALIFIKOVANÉHO CERTIFIKÁTU klikněte na tlačítko VYBRAT JINÝ CERTIFIKÁT.
  Poznámka: Pokud je v části PODEPSAT POMOCÍ VYBRANÉHO KVALIFIKOVANÉHO CERTIFIKÁTU zobrazen vhodný certifikát (ZAREP) k podpisu podání, např. při opakovaném podání, není nutné certifikát znovu vybírat. V tom případě klikněte na tlačítko PODAT a odešlete podání. Nezapomeňte vyplnit e-mailovou adresu!


 2. Po kliknutí na tlačítko VYBRAT JINÝ CERTIFIKÁT je zobrazena stránka umožňující výběr ZAREP. Pokud pro podepsání podání v EPO používáte certifikát z datového úložiště Windows, stačí, na stránce pro výběr certifikátu, pouze vybrat automaticky zobrazený, požadovaný, certifikát. Výběr provedete kliknutím do kolečka u jména certifikátu. Následně klikněte na tlačítko POTVRDIT.

  V horní části se automaticky zobrazí všechny kvalifikované certifikáty, které jsou uloženy v datovém úložišti Windows a splňují podmínky použití v aplikacích portálu MOJE daně.
  Může zde být zobrazeno více certifikátů, jeden certifikát nebo žádný.
  Pokud je certifikát nainstalován v datovém úložišti Windows, přesto se na stránce nezobrazuje, proveďte prosím instalaci ActiveX prvku CryptSignX.

 3. Na stránce pro ODESLÁNÍ PÍSEMNOSTI klikněte na tlačítko PODAT.

   


Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat