Varování před podvodnými telefonáty, SMS zprávami a e-maily, které imitují finanční úřad

Upozorňujeme na podvodné telefonáty (vishing), SMS zprávy (smishing) a e-maily (phishing), které imitují finanční úřad a ve velkém se šíří po celé České republice.

V případě telefonátu vám hlasový automat oznámí, že máte přeplatek/nedoplatek na daních, například ve výši 30 tisíc korun. Po zmáčknutí klávesnice na vyzvání vám v SMS zprávě dorazí odkaz na podvodnou stránku portálu MOJE daně, kde se z vás po přihlášení do falešného portálu snaží vylákat citlivé osobní informace či přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Bez předcházejícího telefonátu alternativně chodí také rovnou SMS zprávy, které upozorňují na daňový přeplatek/nedoplatek. Podvodníci zneužívají logo Finanční správy ČR a portálu MOJE daně.

Finanční správa vyplácí přeplatky automaticky na základě žádosti o přeplatek podané v rámci daňového přiznání a nic dalšího činit po vás již nepožaduje. Nikdy také v SMS zprávě ani e-mailu neposíláme žádné aktivní odkazy, nevoláme pomocí hlasového automatu a nepožadujeme citlivé osobní informace ani přístupové údaje k elektronickému bankovnictví.

Buďte proto obezřetní, automatické telefony z finanční správy zavěste a neklikejte na žádné odkazy. V případě pochybností se prosím obraťte na váš finanční úřad: Kontakty | Finanční správa (financnisprava.cz). Před probíhajícími podvodnými útoky, které lákají na vyplacení daňového přeplatku, na svých sociálních sítích varovala i Policie ČR.

Příklady podvodných SMS, falešného webu portálu MOJE daně a podvodného e-mailu:


 

Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat