Povolena knihovna pro podpis (CryptSignX)

Pro správnou funkci elektronického podepisování formulářů v aplikaci EPO, popř. pro přihlášení do aplikací Daňového portálu určených pro autorizované uživatele, je nutné (v případě použití ZAREP uloženého v datovém úložišti Windows) nainstalovat na daném PC ActiveX prvek CryptSignX.
Tento krok vyžaduje přihlášení uživatele, který má administrátorská práva.

Obsah:
1) postup automatické instalace
2) postup manuální instalace (v případě, že nebyla automatická instalace zobrazena)

Před instalací ActiveX prvku CryptSignX je nutné provést nastavení Důvěryhodných serverů!Postup automatické instalace CryptSignX je popsán v následujícím textu:

Po vstupu na stránku Ověření konfigurace počítače, popř. spuštění "kontroly konfigurace", apod. zobrazí prohlížeč Internet Explorer "informační panel" s možností automatické instalace "Aplikační komponenty pro zaručený elektronický podpis, od vydavatele Generální finanční ředitelství".

Instalace tohoto doplňku prohlížeče Internet Explorer je nutná pro případ použití ZAREP (kvalifikovaného certifikátu) z "datového úložiště Windows", v aplikacích Daňového portálu. Pro instalaci doplňku je nutné disponovat na daném PC příslušným oprávněním.

Internet Explorer 10 a novější zobrazuje informační panel na SPODNÍM OKRAJI okna prohlížeče. Pro spuštění instalace klikněte na tlačítko "Instalovat". Na obrázku označeno červeným orámováním.

Instalace CryptSignX

Po kliknutí na tlačítko "Instalovat" dojde k zobrazení okna "Internet Explorer - upozornění zabezpečení". Instalaci ActiveX prvku CryptSignX spusťte kliknutím na tlačítko "Nainstalovat".

Instalace CryptSignX

 

Postup manuální instalace CryptSignX je popsán v následujících bodech:

 1. Klikněte na odkaz: Stažení ActiveX prvku CryptSignX
 2. Budete vyzváni ke stažení "cryptsignx.msi". Klikněte na šipku u tlačítka "Uložit", zvolte umístění (např. root adresář C:\) a stiskněte "Uložit".
 3. CryptSignX - uložit jako

 4. Po stažení prvku bude v prohlížeči zobrazen informační řádek, ve kterém klikněte na tlačítko "Spustit". Instalaci lze případně spustit dvojím kliknutím na soubor "cryptsignx_2_2_11498.msi", ve zvoleném úložišti. Případné zobrazení okna "Otevřít soubor – upozornění zabezpečení" potvrďte kliknutím na tlačítko "Spustit".
 5.  

 6. Po kliknutí na tlačítko "Spustit" dojde k zobrazení okna průvodce instalací produktu CryptSignX.
 7. CrpytSignX instalační průvodce

 8.  V zobrazené průvodci klikněte na tlačítko "Next", vyberte umístnění souboru a klikněte znovu na tlačítko "Next". Následně (v dalším okně) klikněte na tlačítko "Install".
 9. Po skončení "instalace" kliněte na tlačítko "Finish". Bude zobrazeno informační okno "Provedení DllRegisterServer v C:\Program Files\CryptSignX 2.3.21113.0\cryptsignx.ocx se zdařilo", které potvrďte kliknutím na tlačítko "Ok".

  Registrace CryptSignX       CryptSignX

   

NYNÍ JE INSTALACE ACTIVEX PRVKU DOKONČENA. 

V případě potřeby lze ActiveX prvek CryptSignX odinstalovat

a. Klikněte na tlačítko "Start" a dále na položku "Ovládací panely", kde vyberte "Programy a Funkce".
b. Vyhledejte nainstalovaný prvek "CryptSignX" v příslušné verzi, v okamžiku, kdy na prvek "CryptSignX" kliknete, zobrazí se v horní části okna možnost "Odinstalovat", kterou zvolte.
c. Vyskočí informační panel s dotazem, zda opravdu chcete odinstalovat prvek "CryptSignX", potvrďte informační panel tlačítkem "Ano".
d. Proběhne odinstalace s oznámením výsledku o úspěšném odinstalování, které potvrďte stisknutím tlačítka "OK".
Poznámka: Pro odinstalaci je nutné mít na daném PC příslušná oprávnění. 

Poznámka k manuální instalaci ActiveX prvku CryptSignX

Popis kroků, které jsou provedeny po kliknutí na "cryptsignx.msi".
1) Bude provedeno rozbalení souborů "CryptSignX.inf", "CryptSignX.ocx" a "registrovat.bat", do složky "C:\Program Files\CryptSignX 2.3.21113.0".
-- Uvedené soubory jsou k dispozici v archivu "CryptSignX_2_3_21113_0.zip"
2) Následně bude provedena registrace ActiveX prvku CryptSignX do MS Windows, pomocí souboru "registrovat.bat".
-- Použité příkazy: "cd C:\ Program Files\CryptSignX 2.2.11498" -> "regsvr32 cryptsignx.ocx".
-- Po instalaci je dále k dispozici soubor pro odinstalování prvku: "Uninstall.exe". 

Ve článku Manuální instalace CryptSignX – krok po kroku najdete podrobný postup manuální registrace knihovny CryptSignX do MS Windows.

Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat