Povolena knihovna pro podpis (CryptSignX)

Pro správnou funkci elektronického podepisování formulářů v aplikaci EPO, popř. pro přihlášení do portálu MOJE daněurčených pro autorizované uživatele, je nutné (v případě použití ZAREP uloženého v datovém úložišti Windows) nainstalovat na daném PC ActiveX prvek CryptSignX.
Tento krok vyžaduje přihlášení uživatele, který má administrátorská práva.

Obsah:
1) postup automatické instalace
2) postup manuální instalace (v případě, že nebyla automatická instalace zobrazena)

Před instalací ActiveX prvku CryptSignX je nutné provést nastavení Důvěryhodných serverů!Postup automatické instalace CryptSignX je popsán v následujícím textu:

Po vstupu na stránku OVĚŘENÍ KONFIGURACE POČÍTAČE, popř. spuštění kontroly konfigurace apod. zobrazí prohlížeč Internet Explorer informační panel s možností automatické instalace Aplikační komponenty pro zaručený elektronický podpis, od vydavatele Generální finanční ředitelství.

Instalace tohoto doplňku prohlížeče Internet Explorer je nutná pro případ použití ZAREP (kvalifikovaného certifikátu) z datového úložiště Windows, v aplikacích portálu MOJE daně. Pro instalaci doplňku je nutné disponovat na daném PC příslušným oprávněním.

Internet Explorer 10 a novější zobrazuje informační panel na SPODNÍM OKRAJI okna prohlížeče. Pro spuštění instalace klikněte na tlačítko INSTALOVAT. Na obrázku označeno červeným orámováním.

Instalace CryptSignX

Po kliknutí na tlačítko dojde k zobrazení okna Internet Explorer - upozornění zabezpečení. Instalaci ActiveX prvku CryptSignX spusťte kliknutím na tlačítko NAINSTALOVAT.

Instalace CryptSignX

 

Postup manuální instalace CryptSignX je popsán v následujících bodech:

 1. Klikněte na odkaz: Stažení ActiveX prvku CryptSignX
 2. Budete vyzváni ke stažení CRYPTSIGNX.MSI. Klikněte na šipku u tlačítka ULOŽIT, zvolte umístění (např. root adresář C:\) a stiskněte tlačítko ULOŽIT.
 3. CryptSignX - uložit jako

 4. Po stažení prvku bude v prohlížeči zobrazen informační řádek, ve kterém klikněte na tlačítko SPUSTIT. Instalaci lze případně spustit dvojím kliknutím na soubor CRYPTSIGNX_2_2_11498.MSI, ve zvoleném úložišti. Případné zobrazení okna OTEVŘÍT SOUBOR – UPOZORNĚNÍ ZABEZPEČENÍ potvrďte kliknutím na tlačítko SPUSTIT.
 5.  

 6. Po kliknutí na tlačítko SPUSTIT dojde k zobrazení okna průvodce instalací produktu CryptSignX.
 7. CrpytSignX instalační průvodce

 8.  V zobrazené průvodci klikněte na tlačítko NEXT vyberte umístnění souboru a klikněte znovu na tlačítko NEXT. Následně (v dalším okně) klikněte na tlačítko INSTALL.
 9. Po skončení instalace klikněte na tlačítko FINISH. Bude zobrazeno informační okno PROVEDENÍ DLLREGISTERSERVER V C:\PROGRAM FILES\CRYPTSIGNX 2.3.21113.0\CRYPTSIGNX.OCX SE ZDAŘILO, které potvrďte kliknutím na tlačítko OK.

  Registrace CryptSignX       CryptSignX

   

NYNÍ JE INSTALACE ACTIVEX PRVKU DOKONČENA. 

V případě potřeby lze ActiveX prvek CryptSignX odinstalovat

a. Klikněte na tlačítko START a dále na položku OVLÁDACÍ PANELY, kde vyberte PROGRAMY A FUNKCE.
b. Vyhledejte nainstalovaný prvek CRYPTSIGNX v příslušné verzi, v okamžiku, kdy na prvek kliknete, zobrazí se v horní části okna možnost ODINSTALOVAT, kterou zvolte.
c. Vyskočí informační panel s dotazem, zda opravdu chcete odinstalovat prvek CRYPTSIGNX , potvrďte informační panel tlačítkem ANO.
d. Proběhne odinstalace s oznámením výsledku o úspěšném odinstalování, které potvrďte stisknutím tlačítka OK.
Poznámka: Pro odinstalaci je nutné mít na daném PC příslušná oprávnění. 

Poznámka k manuální instalaci ActiveX prvku CryptSignX

Popis kroků, které jsou provedeny po kliknutí na cryptsignx.msi.
1) Bude provedeno rozbalení souborů CryptSignX.inf, CryptSignX.ocx a registrovat.bat, do složky C:\Program Files\CryptSignX 2.3.21113.0.
-- Uvedené soubory jsou k dispozici v archivu CryptSignX_2_3_21113_0.zip
2) Následně bude provedena registrace ActiveX prvku CryptSignX do MS Windows, pomocí souboru registrovat.bat.
-- Použité příkazy: "cd C:\ Program Files\CryptSignX 2.2.11498" -> regsvr32 cryptsignx.ocx.
-- Po instalaci je dále k dispozici soubor pro odinstalování prvku: Uninstall.exe. 

Ve článku Manuální instalace CryptSignX – krok po kroku najdete podrobný postup manuální registrace knihovny CryptSignX do MS Windows.

Nenašli jste odpověď, neváhejte nás kontaktovat